فروش ویژه سامانه مشاوره آنلاین برای مراکز مشاوره
سمنان، میدان استاندارد، پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، ساختمان شهید شهریاری

متاورس چیست؟

متاورس یک مفهوم از یک دنیای دیجیتال سه بعدی آنلاین با زمین مجازی و اشیاء است. دنیایی را تصور کنید که در آن می توانید از راه دور کار کنید. برای دیدن آخرین آثار هنری به موزه های مجازی مراجعه کنید، یا در یک کنسرت مجازی به طرفداران گروه راک همکارتان بپیونید. همه ی این کارها از داخل منزل خودتان امکان پذیر است.

با ادامه توسعه این ایده، انتظار می رود رشد این فناوری فراتر از بازی های ویدئویی و سکوهای رسانه های اجتماعی باشد. کار از راه دور، حکمرانی غیر متمرکز و هویت دیجیتال تنها برخی از ویژگی های بالقوه متاورس می تواند باشد. همچنین می تواند از طریق هدست ها و عینک های VR چند بعدی تر شود. بنابراین کاربران در واقع می توانند از نظر فیزیکی راه بروند تا فضاهای سه بعدی را کاوش کنند.

متاورس چیست؟

 

فناوری های پشت متاورس

 

1.Blockchain و Cryptocurrency

فناوری زنجیره بلوکی علاوه بر اثبات مالکیت و جمع آوری، تسهیل انتقال ارزش، دسترسی حاکم، و تضمین همکاری پذیری، راه حل های غیرمتمرکز و شفافی را ارائه می دهد. رمزارزها توانایی کاربران در تبادل ارزش را در حین کار و معاشرت در جهان های دیجیتال سه بعد افزایش می دهند.

به عنوان مثال می توان از کریپتو برای خرید زمین های مجازی در جا های مختلف استفاده کرد. بازی رمزارز MANA این امکان را می دهد تا بازیکنان با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی مالکیت زمین های مجازی را تأسیس و تأمین کنند.

علاوه بر این، کریپتو ممکن است روزی به مردم انگیزه دهد که در متاورس کار کنند. شرکت های بیشتر و بیشتر در حال حرکت دفاتر خود به صورت آنلاین هستند و تعداد مشاغل مرتبط با متاورس را افزایش میابند.

2. واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)

واقعیت مجازی VR و واقعیت افزوده AR ارائه تجارب 3D، وسیله ما برای ورود به دنیای مجازی هستند. در AR، دنیای واقعی با تصاویر دیجیتال مشخص می شود.

در مقابل VR استفاده از آن آسان تر است و می تواند بر روی اکثر گوشی های هوشمند و دستگاه های دیجیتالی که دوربین دارند مورد استفاده قرار گیرد. واقعیت افزوده به کاربران اجازه می دهد تا محیط اطراف خود را از طریق تصاویر دیجیتال تعاملی مشاهده کنند.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نشان دهنده نمونه های اولیه متاورس است. در حال حاضر واقعیت مجازی دنیای دیجیتالی را ایجاد می کند که حاوی رسانه های داستانی میباشد.

در نتیجه کاربران می توانند از طریق برنامه به افراد دیگر نقاط جهان گوش دهند، احساس کنند و با آنها تعامل داشته باشند.

3. هوش مصنوعی در متاورس

در سال های اخیر هوش مصنوعی به طور گسترده ای در مورد زندگی ما اعمال شده است: برنامه ریزی استراتژی های کسب و کار، تصمیم گیری، به رسمیت شناختن چهره ها، و سرعت بخشیدن به محاسبات، از جمله استفاده های دیگر هوش مصنوعی در سال های اخیر میباشد.

این فناوری می تواند مقادیر زیادی از داده ها را با سرعت رعد و برق پردازش کند. هنگامی که با تکنیک های یادگیری ماشین ترکیب می شوند، الگوریتم های هوش مصنوعی می توانند بینش هایی را از داده های تاریخی جمع آوری کنند، از آن ها یاد بگیرند، و خروجی های منحصر به فردی تولید کنند.

NPCs هوش مصنوعی می تواند به طور مستقل اجرا شود و بر خلاف کاربران انسانی به طور همزمان با میلیون ها بازیکن تعامل داشته باشد. علاوه بر این، آن ها می توانند به چندین زبان مختلف فعالیت کنند.

4. بازسازی 3D در محیط متاورس

بازسازی سه بعدی تکنولوژی جدیدی نیست، برخی از آژانس ها شروع به استفاده از بازسازی سه بعدی برای تولید تورهای مجازی کردند.

یک چالش قابل توجه ایجاد یک دنیای مجازی است که تا حد امکان به واقعیت نزدیک به نظر می رسد. همچنین ایجاد فضاهای واقع بینانه و ارگانیک از طریق بازسازی سه بعدی این امکان را ایجاد میکند تا با استفاده از دوربین های سه بعدی منحصر به فرد، مدل های دقیق سه بعدی ساختمان ها، مکان ها، و اشیاء را در وب مشاهده کنیم.

5. پردازنده های دستگاه های تلفن همراه

برای امکان پذیر کردن این امر، ما به پردازنده های کوچک و سریع تلفن همراه نیاز خواهیم داشت که می توانند در عینک های معمولی، دستگاه های VR، پردازنده های تلفن همراه با نهفتگی پایین و نرخ قاب بالا و غیره ادغام شوند، چرا که فرایندها نیاز به هسته ها و اجزای اضافی دارند.

 

فناوری متاورس چیست؟

تفاوت متاورس با VR و AR

در حالی که پوشیدن یک هدست واقعیت مجازی و یا دنده های دیگر در Metaverse مورد نیاز نیست. کارشناسان بر این باورند VR تبدیل به یک بخش ضروری از محیط مجازی خواهد شد. با این حال، ضروری است که توجه داشته باشید که Metaverse متفاوت از AR و VR است.

چالش های متاورس

متاورس هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد. و دارای چالش هایی از جمله: احراز هویت و کنترل حریم خصوصی می باشد. در دنیای واقعی اغلب شناسایی کسی دشوار نیست. اما با عبور مردم از دنیای دیجیتال در آواتارهای خود، گفتن یا اثبات اینکه فرد مقابل چه کسی هست، دشوار خواهد بود. به عنوان مثال بازیگران مخرب یا حتی ربات ها می توانستند وارد متاورس شوند ووانمود کنند شخص دیگری هستند. آن ها می توانند از این کار برای آسیب زدن به شهرت خود یا کلاهبرداری از کاربران دیگر استفاده کنند.

مطالب مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *